Mamy przyjemność zaprezentować mocno wyczekiwaną winylową płytę Deutera, z nagraniami z ich wczesnego i najbardziej punkowego okresu. To wydawnictwo wypełnia olbrzymią lukę, jaką powodował brak pojawienia się tych utworów na szlachetnym nośniku. To właśnie Deuter, obok Dezertera i Tzn Xenny był siłą napędową drugiej fali warszawskiego punk rocka początku lat 80. i jedną z najbardziej znaczących wówczas kapel w polskiej scenie punk. Brak możliwości utrwalenia zapisu działalności zespołu z tego okresu, jak i poźniejsze zmiany stylistyczne słyszalne na winylowym longu i epce wydanych w późniejszych latach, jak również brak przywiązania do jednej formuły i poszukiwania nowych środków wyrazu mogły spowodować, że dokonania Deutera nie zawsze były wystarczająco pamiętane, doceniane czy zauważane. Świadoma absencja udziału w festiwalu w Jarocinie z pewnością też miała znaczenie.
Zarówno pod względem muzycznym i jak tekstowym, nagrania Deutera posiadały potężny ładunek emocjonalny i po ponad trzydziestu latach od ich nagrania nie straciły nic ze swojej mocy. Wyśmienite teksty Kelnera doskonale i trafnie opisywały ponurą i agresywną rzeczywistość PRL-u. Są cennym świadectwem odnajdywania się jednostki w opresyjnym systemie, odzyskiwania wolnej przestrzeni zagarniętej przez militarne bloki niechybnie zmierzające do nuklearnej konfrontacji. Zespół bez żadnych oporów nazywając sprawy po imieniu, automatycznie pozbawił się szansy na wydanie płyty w nieuniknionej potyczce z cenzurą. Tak mocne antysystemowe przesłanie robiło wówczas niesamowite wrażenie i choć dotyczyło konkretnego czasu i miejsca, to jest ponadczasowe i nadal aktualne pomimo tego, że systemy, rządy i twarze polityków stale się zmieniają. Deuter był zespołem, którego zmysł artystyczny sięgał dalej niż muzyka i tekst. Tworzenie kolaży, manifestów, ulotek, zinów czy eksperymentowanie ze sztuką performance i teatrem udowadniają jak wielopłaszczyznowy był charakter tej formacji.
Płyta z nagraniami z lat 1981-1984 zawiera następujący materiał: demo z czterema utworami zarejestrowanymi w klubie Riviera-Remont w 1981, dwa kawałki nagrane w Okólniku w 1982 oraz pięć numerów zarejestrowanych w piwnicy Hybryd w 1984. Instrumentalny utwór z tej sesji nagrany został specjalnie dla Akademii Ruchu i wykorzystany w jednym z jej przedstawień. Z racji na istnienie wielu utworów w repertuarze zespołu, które nigdy nie doczekały się swoich studyjnych wersji, dodatkowo zamieszczone zostały fragmenty zapisów koncertów z Warszawy - trzy utwory z 1982 oraz dwa z 1984. Zamieszczone sesje nigdy wcześniej nie ukazały się na płycie winylowej, a część z nich nie publikowana była na żadnym formacie. Zgodnie z życzeniem, projekt graficzny płyty odwołuje się do estetyki Crass - zespołu, który był ogromną inspiracją dla wczesnego Deutera. Całość ukazuje się więc w "crassowej" rozkładanej okładce-plakacie z dodatkowymi dwoma bookletami. Pierwszy zawiera grafiki, manifesty, kolaże, tłumaczenia tekstów oraz mnóstwo archiwalnych zdjęć autorstwa min. Michała Wasążnika i Ani "Ady" Lyons. Drugi natomiast jest wierną reprodukcją zina rozdawanego przez zespół na koncertach.
Baczność! Maski na twarz! Przed wami super świat nuklearnej ery - jeden dziewięć osiem cztery!
https://warsawpact.bandcamp.com/album/demos-1981-1984 https://www.facebook.com/DEUTER-207095059362168/
Strona A:
1.Jeden świat
2.Nigdy i w nic
3.Piosenka o mojej generacji
4.Hitler's in the charts again
5.Wojna
6.Pistolet
7.System
8.Ostatni dzień
9.Rządzi nami...
Strona B:
1.Instrumentalny
2.Martyr song
3.Instrukcja
4.40 lat
5.Młodym hipokrytom
6.Totalna destrukcja
7.Nie ma ciszy w bloku
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Możesz załączać pliki na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum