PUNK FORUM » FAQ
» Statystyki
» Grupy
» Użytkownicy
» Szukaj
» Zaloguj
» Rejestracja


Poprzedni temat :: Następny temat
Linux
Autor Wiadomość
gooy


Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1389
Skąd: Freistaat Sachsen
Płeć:
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009   

swoja droga jakis admin moglby ostatnich pare postow wydzielic, albo do innego tematu przeniesc (no tego o linuksie), bo sie offtop zrobil
_________________
Brains :!:
 
 
QkiZ


Dołączył: 14 Cze 2005
Posty: 1871
Skąd: WWa
Płeć:
Wysłany: Czw 17 Gru, 2009   

zrobione :)
_________________

 
PaanX


Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 2
Skąd: z przed komputera
Płeć:
Wysłany: Wto 04 Maj, 2010   

Windowsa używam czasami a tak Ubuntu 9.10


Cytat:
Otóż VISTA=Viruses Intruder Spyware Trojans and Adware
_________________
...Może się to zmieni na stare lata,ale teraz jestem młody i koło huja mi to lata...
 
QkiZ


Dołączył: 14 Cze 2005
Posty: 1871
Skąd: WWa
Płeć:
Wysłany: Śro 05 Maj, 2010   

Polecam nowe Ubuntu 10.04. Co prawda co edycję wyrzucają coś co mi jest potrzebne i musze to trikami przywracać to i tak jestem zadowolony. Wszystko ładnie i szybko śmiga.
_________________

 
Cyb


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 307
Skąd: WLKP/BDG
Płeć:
Wysłany: Czw 06 Maj, 2010   

korzystam z kubuntu 10.04 ostatni update uwazam za zmiany kosmetyczne
_________________
Limitations are limitless
 
QkiZ


Dołączył: 14 Cze 2005
Posty: 1871
Skąd: WWa
Płeć:
Wysłany: Czw 06 Maj, 2010   

A co ciekawego zmieniło się w Kubuntu :?:
_________________

 
Cyb


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 307
Skąd: WLKP/BDG
Płeć:
Wysłany: Czw 06 Maj, 2010   

nowe wersje starych programow - tyle ja zauwazam, pewnie wprowadzili jakies zmiany techniczne, ale nie chcialo mi sie czytac changeloga
_________________
Limitations are limitless
 
QkiZ


Dołączył: 14 Cze 2005
Posty: 1871
Skąd: WWa
Płeć:
Wysłany: Czw 06 Maj, 2010   

Czyli nie było tak rewolucyjnie jak w zwykłym Ubuntu.
_________________

 
wawrzon


Dołączył: 06 Sie 2005
Posty: 2235
Skąd: Sosnówka / Wrocław
Płeć:
Wysłany: Wto 13 Lip, 2010   

Chyba zacznę swoją pierwszą na poważnie przygodę z linuxem - stawiam na ubunciaka. Właśnie sobie czytam i pomału zabieram się do instalacji. Pobrałem ten najnowszy z ubuntu.pl - mam nadzieję że będzie naprawdę warto !

P.S. Jest jakiś dobry klient toerrenta na ubunciaka ? O jdownloaderze chyba mogę zapomnieć co ?

Jeszcze pytanie - czy sieć domowa z win7 będzie normalnie działać ?
Czy pierdoły takie jak np programy do telefonu będą działać ?
_________________
"czy zastanawiałeś się, co być zrobił gdybyś mógł, bezkarnie zabijać, gdybyś był jak bóg"
 
 
ko0niu
jaszczurka beznoga


Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 2984
Skąd: Ostrowiec Św./ Krakau
Płeć:
Wysłany: Wto 13 Lip, 2010   

1) Jdownloader ma wersje na linuxa : tu link
https://launchpad.net/~jd-team/+archive/jdownloader
2) To że ściągnąłeś z UBUNTU.PL nie znaczy, że nie ma błędów sumy kontrolnej MD5 więc radzę sprawdzić sumę z tą która jest podana do zassania na stronie razem z obrazem iso, jak się wpierdolisz w instalowanie z pojebaną sumą kontrolną to nie ogarniesz tego za pierwszym razem bez bolesnych doświadczeń.
3) Poczytaj JAK tworzyć z głową partycje dla ubuntu, to jest ważne.
4) Jeśli korzystasz z kabla sieciowego do internetu np przez router to nie ma problemu, wkładasz kabel do wtyczki a połączenie internetowe zostanie skonfugurowane automatycznie.
5) Tak program do telefonu zadziała pod emulatorem systemu o wdzięcznej nazwie WINE. Masz szczęście bo teraz ma przejrzysty interfejs graficzny.
6)Nie jestem pewien ale chyba Utorrent ma wersje pod ubuntu.
Z resztą jak zrozumiesz na czym polegają repozytoria, z czym to się je to sobie znajdziesz dobrą alternatywę dla wszystkiego. POWODZENIA!!
 
 
wawrzon


Dołączył: 06 Sie 2005
Posty: 2235
Skąd: Sosnówka / Wrocław
Płeć:
Wysłany: Wto 13 Lip, 2010   

Jestem pod wrażeniem piękna tego systemu. Odpaliłem sobie z płytki cd. Jest słiczny - boję się tylko że tego nie ogarnę. Tych komend, poleceń itp.
Czy to faktycznie jest takie ciężkie czy idzie się pomalutku nauczyć?
Chyba się pomaleńku zabiorę za instalkę. Na drugim pc czytam jak to zrobić dobrze krok po kroku.


Jeszcze pytania.

Czy muzyka zostanie mi normalnie i będzie ładnie działać ?
Czy te wszystkie bajery graficzne, nakładki, ikonki, efekty pulpitu itp - to są jakieś środowiska graficzne z tego co wiem ale... może mi ktoś nico przybliżyć temat ? Taki mały wstęp dla niedouczonego... Dzięki !
_________________
"czy zastanawiałeś się, co być zrobił gdybyś mógł, bezkarnie zabijać, gdybyś był jak bóg"
 
 
QkiZ


Dołączył: 14 Cze 2005
Posty: 1871
Skąd: WWa
Płeć:
Wysłany: Wto 13 Lip, 2010   

ko0niu napisał/a:
5) Tak program do telefonu zadziała pod emulatorem systemu o wdzięcznej nazwie WINE. Masz szczęście bo teraz ma przejrzysty interfejs graficzny.

Zadziała, ale będzie bezużyteczny. Wine nie widzi USB.
wawrzon napisał/a:
Jest słiczny - boję się tylko że tego nie ogarnę. Tych komend, poleceń itp.

Nie musisz ich wszystkich znać na początek.
wawrzon napisał/a:
Czy muzyka zostanie mi normalnie i będzie ładnie działać ?

A czego miała by nie działać :?: Oczywiście ze względów prawnych nie ma kodeków na płycie do mp3. Ale systemowy Totem przy próbie odtworzenia mp3 ściągnie sobie kodek.
wawrzon napisał/a:
Czy te wszystkie bajery graficzne, nakładki, ikonki, efekty pulpitu itp - to są jakieś środowiska graficzne z tego co wiem ale... może mi ktoś nico przybliżyć temat ?

Bajery graficzne w stylu pulpit 3d to Compiz, ale aby Ci to działało potrzebne są stery do grafy. Jaką masz grafikę?
Nie wiem o jakich nakładkach piszesz. Co do środowisk graficznych: jeśli ściągniesz oficjalne Ubuntu masz Gnome, możesz ściągnąć Kubuntu i będziesz miał KDE. Każda z tych dystrybucji różni się środowiskiem graficznym. Powiem Ci jeszcze tylko tyle, że KDE jest bardziej wymagające jeśli chodzi o zasoby komputera.
Jeśli chodzi o początkujących polecam Ci swojego bloga z artykułami dla początkujących:
http://www.qkiz.pl/ubuntu/23-newbie.html
Jak masz pytania: wal. Chętnie odpowiem.
Jeśli chcesz szukać pomocy na forum to:
http://linux360.pl/forum/index.php
http://forum.ubuntu.pl/
Ale dla początkujących polecam bardziej to pierwsze.
_________________

 
wawrzon


Dołączył: 06 Sie 2005
Posty: 2235
Skąd: Sosnówka / Wrocław
Płeć:
Wysłany: Wto 13 Lip, 2010   

Dzięki !

Komputer :
procek - 2x 2,5 athlon
2 giga ramu
grafika - 510 geeforce 9800


Chcę po prostu żeby komputer wyglądał ładnie, schludnie, by wszystko na nim mi ładnie działało - filmy, muzyka itp. Przeglądałem wcześniej jakieś zrzuty ekranów i ten ubunciak potrafi naprawdę efektownie wyglądać i da się go dopasować pod siebie. Zaczynam swoją walkę z linuxem więc pewnie bd miał sporo pytań :)


Pytanie o programy : na win miałem zawsze konnekta, ale wyczytałem że tutaj nie zadziała. Jaki komunikator będzie mi się najlepiej sprawował ( używam praktycznie tylko gg ).
Do muzyki myślałem o amaroku albo foonobarze.


Pytanie kolejne - zrobiłem sobie partycję tą taką polecaną swap i zwykłą na linuxa ( system plików ext4 ). Homa nie robiłem bo mam zamiar nadal trzymać sobie swoje rzeczy na osobnych partycjach. Czy da się z tego rozwijanego na górze menu wyjebać te niepotrzebne mi skróty ( dokumenty, filmy, muzyka, pobrane itp. ). Chcę mieć dostęp do innych partycji po prostu, tamtego i tak nie używam.



Klikam po odpaleniu w "skonfiguruj lamparcika" zaznaczam wszystko i się robi. Wyskakuje błąd że w tle jest uruchomiony inny manager ale klikam ok i jest że zrobione i dziękujemy.


Pytanie kolejne - czy warto skopiować sobie pliki ze starych partycji tymczasowo na inne i wyjebać ntfs a i zrobić te linuxowe formaty ? Czy to będzie lepiej działało ? Po prostu kopiuje pliki - kasuje partycje, robie partycje i wracam z plikami. Czy to dobry pomysł ?


P.S. Blog bardzo dobry - pomaga i dobrze się czyta. Twoje pisanie o art z "czipa" - :rotfl: Mocne i trafne.


Czy za każdym razem gdy chcę coś zmienić muszę wpisywać swoje hasło ?
Jeszcze jedno... uruchamianie ponownie systemu trwa i trwa, za każdym razem daję reset - gorzej jak w win2000 :D Nie wiem dlaczego...chyba że coś mam nie tak. Bardzo długo...

Nie mogę dostać się do dwóch partycji z innego dysku, nie wiem dlaczego. Mam dwa twardziele, na jednym lin i dwie partycje, na drugim kolejne dwie do których nie mam dostępu. Dbus error org.gtk PrivateRemoteVolumeMonitor.Failed: An operation is already pending. Tyle się dowiedziałem.
_________________
"czy zastanawiałeś się, co być zrobił gdybyś mógł, bezkarnie zabijać, gdybyś był jak bóg"
 
 
janek_janusz

Dołączył: 04 Kwi 2010
Posty: 420
Płeć:
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Śro 14 Lip, 2010   

"Pytanie kolejne - czy warto skopiować sobie pliki ze starych partycji tymczasowo na inne i wyjebać ntfs a i zrobić te linuxowe formaty ? Czy to będzie lepiej działało ? Po prostu kopiuje pliki - kasuje partycje, robie partycje i wracam z plikami. Czy to dobry pomysł ? "
Jesli to tylko dane, ktorych nie przetwarzasz na biezaco to szkoda zachodu.
 
ko0niu
jaszczurka beznoga


Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 2984
Skąd: Ostrowiec Św./ Krakau
Płeć:
Wysłany: Śro 14 Lip, 2010   

wawrzon - hasła nie musisz wpisywać za każdym razem
w konsoli musisz wpisać:

su
potem hasło
potem każdą komendę poprzedzasz komendą sudo. W ten sposób nie musisz za każdym razem wklepywać hasła.

jeśli coś popierdoliłem to qkiz mnie poprawi, linuxa odkąd mam nowego kompa nie widziałem z czystego lenistwa więc mogę coś źle pamiętać :)

co do montowania wszystkich partycji NTFS przy starcie ubunciaka :

http://www.ubuntu-pomoc.o...-partycji-ntfs/

Mnie wszystkie partycje wykrywało automatycznie, dziwi mnie, że u ciebie wystąpił ten problem. Może dysk z którego teraz chcesz korzystać był odłączony podczas instalki ubuntu? Pamiętam, że u mnie w takiej sytuacji tylko wystąpił problem z dostępem do danych.
 
 
Cyb


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 307
Skąd: WLKP/BDG
Płeć:
Wysłany: Śro 14 Lip, 2010   

@up
sudo su
<hasło>
i wpisujesz komendy bez sudo ; )

jak wpisujesz komende z sudo to wpisujesz haslo tez tylko raz, potem cie pamieta, ale zawsze musisz dodawac ten prefix sudo ;P
_________________
Limitations are limitless
 
QkiZ


Dołączył: 14 Cze 2005
Posty: 1871
Skąd: WWa
Płeć:
Wysłany: Śro 14 Lip, 2010   

wawrzon napisał/a:
grafika - 510 geeforce 9800

To dobrze, że masz NVidię, bo ta robi dobre stery.
wawrzon napisał/a:
na win miałem zawsze konnekta, ale wyczytałem że tutaj nie zadziała. Jaki komunikator będzie mi się najlepiej sprawował ( używam praktycznie tylko gg ).

Do gg polecam Kadu. Jest wersja na Windows'a i polecam każdemu kto ma Winde i problemu z GG. Program ma mase dodatków w stylu blokowanie osób spoza listy (zadaje im pytania, jeśli to bot to wiadomo że nie odpowie i spam do Ciebie nie dociera), antyłańcuszki i wiele innych.
Cytat:
Do muzyki myślałem o amaroku albo foonobarze.

Ja używam Banshee, ale żeby się dobrze sprawowało trzeba mieć porządek w tagach mp3. Ja jak zrobiłem porządek ze swoją kolekcją mp3 program ładnie przedstawia mi albumy, wykonawców i takie tam. Jeśli chcesz mieć tylko odtwarzacz do muzy i nie interesuje Cię kolekcja polecam Audacious, taki klon Winampa. Ale też ma sporo fajnych pluginów.
wawrzon napisał/a:
Pytanie kolejne - zrobiłem sobie partycję tą taką polecaną swap i zwykłą na linuxa ( system plików ext4 ). Homa nie robiłem bo mam zamiar nadal trzymać sobie swoje rzeczy na osobnych partycjach. Czy da się z tego rozwijanego na górze menu wyjebać te niepotrzebne mi skróty ( dokumenty, filmy, muzyka, pobrane itp. ). Chcę mieć dostęp do innych partycji po prostu, tamtego i tak nie używam.

W /home/wawrzon (czy jak nazwałeś się w Linuksie) masz ustawienia programów i Twojego profilu. Więc jeśli w jakikolwiek sposób wywalisz ten katalog będziesz musiał od nowa wszystko konfigurować, niezależnie od tego czy dane trzymasz na innych partycjach. Aby wywalić skrótu do dokumentów, muzyki itd wystarczy kliknąć prawym na głównym menu, wybrać zmodyfikuj menu i wywalasz ci Ci nie potrzebne.
wawrzon napisał/a:
Klikam po odpaleniu w "skonfiguruj lamparcika" zaznaczam wszystko i się robi. Wyskakuje błąd że w tle jest uruchomiony inny manager ale klikam ok i jest że zrobione i dziękujemy.

Cytat:
Klikam po odpaleniu w "skonfiguruj lamparcika" zaznaczam wszystko i się robi. Wyskakuje błąd że w tle jest uruchomiony inny manager ale klikam ok i jest że zrobione i dziękujemy.

Nie możesz mieć uruchomionych w tym samym czasie dwóch menedżerów pakietów. Tylko jeden na raz może dokonywać zmian w systemie. Np. jeśli masz uruchomiony Synaptic nie zainstalujesz niczego za pomocą apt-get.
wawrzon napisał/a:
Pytanie kolejne - czy warto skopiować sobie pliki ze starych partycji tymczasowo na inne i wyjebać ntfs a i zrobić te linuxowe formaty ? Czy to będzie lepiej działało ? Po prostu kopiuje pliki - kasuje partycje, robie partycje i wracam z plikami. Czy to dobry pomysł ?

Jeśli nie zamierzasz mieć Windowsa to tak. Ale jako początkujący zostaw sobie Windę na wszelki wypadek abyś miał kontakt ze światem jak coś zepsujesz w Linuksie. Linux wychodzi z założenia że wiesz co robisz i pozwala Ci nawet na samodestrukcję. Uważaj na polecenie 'rm -rf /' ;-)
Co do systemów plików i partycji: systemy plików linuksowe ext3 czy ext4 są moim zdaniem wydajniejsze od ntfs. Jeśli chodzi o samego linuksa to i bezpieczniejsze. Nie wymagają defragmentacji ponieważ podczas zapisu dane są tak alokowane aby nie trzeba było ich defragmentować. Przez co dysk przy pracy działa ciszej.
wawrzon napisał/a:
P.S. Blog bardzo dobry - pomaga i dobrze się czyta. Twoje pisanie o art z "czipa" - Mocne i trafne.

Starałem się :grin:
Cytat:
Czy za każdym razem gdy chcę coś zmienić muszę wpisywać swoje hasło ?

Hasło jest zapisywane w pamięci na jakieś 15 minut w danej konsoli. Np. jeśli hasło wpisywałem w X'ach to będzie pamiętane i następnym razem jak będziesz uruchamiać coś co wymaga uprawnień admin. nie będziesz musiał podawać hasła (przez 15 minut). Ale gdy uruchomisz terminal i użyjesz polecenia sudo będziesz musiał podać bo to inna konsola.
wawrzon napisał/a:
Jeszcze jedno... uruchamianie ponownie systemu trwa i trwa, za każdym razem daję reset - gorzej jak w win2000 Nie wiem dlaczego...chyba że coś mam nie tak. Bardzo długo...

Jak system Ci się ładuje i masz napis Ubuntu z kropkami naciśnij F2 i zobacz jakie teksty wyskakują.
wawrzon napisał/a:
Nie mogę dostać się do dwóch partycji z innego dysku, nie wiem dlaczego. Mam dwa twardziele, na jednym lin i dwie partycje, na drugim kolejne dwie do których nie mam dostępu. Dbus error org.gtk PrivateRemoteVolumeMonitor.Failed: An operation is already pending. Tyle się dowiedziałem.

Jakie to partycje? Do którego kanału SATA jest wpięty ten drugi dysk? Daj wydruk polecenia df na forum.
ko0niu napisał/a:
su
potem hasło
potem każdą komendę poprzedzasz komendą sudo. W ten sposób nie musisz za każdym razem wklepywać hasła.

Skoro wywołujesz su to jesteś rootem i nie musisz wpisywać sudo i nie musisz podawać hasła bo podałem je przy zmianie użytkownika (za pomocą polecenie su zmieniasz się w terminalu w roota i możesz robić co chcesz). Komendę sudo dajesz przed poleceniami jeśli w terminalu jesteś swoim użytkownikiem.
Cyb napisał/a:
@up
sudo su
<hasło>
i wpisujesz komendy bez sudo ; )

Jeśli dajesz polecenie su podajesz hasło roota. Jeśli dajesz sudo su podajesz swoje hasło.
Cyb napisał/a:
jak wpisujesz komende z sudo to wpisujesz haslo tez tylko raz, potem cie pamieta, ale zawsze musisz dodawac ten prefix sudo ;P

Będzie pamiętał przez jakiś czas lub do póki nie zamkniesz terminala/wylogujesz się.
_________________

 
wawrzon


Dołączył: 06 Sie 2005
Posty: 2235
Skąd: Sosnówka / Wrocław
Płeć:
Wysłany: Śro 14 Lip, 2010   

Nie wiem czy o to df chodzi ale...

Miałem ogólnie kiedyś kłopot z dyskiem, był w serwisie ale coś się jebało znów. Kupiłem nowy, tamten sformatowałem i działał. Wszystko ok, aż do teraz gdy go nie widzi.

Tak - zamierzam przestać korzystać z windowsa i już do wyjebałem. Mam obok kompa mojej z win 7 więc jak by co - mam pomoc :) To mi się podoba i chce się nauczyć tego systemu.
Mam zamiar skopiować sobie wszystkie ważne pliki a trochę ich mam, zrobić generalny format obu dysków i dopiero wtedy zająć się od nowa instalką od nowa na spokojnie ubunciaka. Mogę sobie podzielić ładnie partycje tak jak będę chciał. Nie wiem jeszcze o jakich komendach i poleceniach mówicie, ale może kiedyś to do mnie dotrze. :)

Mam porządek w tagach, zbadam ten program - z muzyką będzie git:)


Jak byś mi dał znać jak zrobić by działała mi domowa sieć z win7 ... Mam ruter i na jednym i drugim pc jest nec, ale na kompie z win7 nie widzi mojego - z xp widział, jakoś ustawiłem. Chcę sobie przekopiować te wszystkie moje pliki siecią.
No i bd wdzięczny jak mi napiszesz co z tym dyskiem... chyba że podepnę sobie do drugiego kompa na przemian jeden i drugi dysk i będzie kopiowanie.
Podczas instalki ubuntu widział u mnie dwa dyski, w systemie widzi dwa ale na jeden dostać się nie idzie o czym pisałem wcześniej.


Na tym forum które podałeś jest kilka fajnych rzeczy na początek, jak zrobię porządek z plikami to się wezmę za ładny wygląd.
_________________
"czy zastanawiałeś się, co być zrobił gdybyś mógł, bezkarnie zabijać, gdybyś był jak bóg"
 
 
QkiZ


Dołączył: 14 Cze 2005
Posty: 1871
Skąd: WWa
Płeć:
Wysłany: Śro 14 Lip, 2010   

wawrzon napisał/a:
Nie wiem czy o to df chodzi ale...

:grin: Wystarczy jakbyś wkleił to co konsola wyrzuciła i byłoby git. Teraz daj mi wynik polecenia sudo fdisk -l
wawrzon napisał/a:
Tak - zamierzam przestać korzystać z windowsa i już do wyjebałem.

Też tak zrobiłem z Win7 jak mi się skończył okres testów.
wawrzon napisał/a:
Nie wiem jeszcze o jakich komendach i poleceniach mówicie, ale może kiedyś to do mnie dotrze.

Pamiętam jak mnie to trochę przerażało, że nie znam tych wszystkich magicznych zaklęć, ale że miałem kiedyś styczność z DOSem i AmigaDOSem więc konsola nie była mi obca. Szybko się można nauczyć komend.
wawrzon napisał/a:
Jak byś mi dał znać jak zrobić by działała mi domowa sieć z win7 ... Mam ruter i na jednym i drugim pc jest nec, ale na kompie z win7 nie widzi mojego - z xp widział, jakoś ustawiłem. Chcę sobie przekopiować te wszystkie moje pliki siecią.

Domyślnie nic nie trzeba robić, jeśli na Win7 nie ma żadnego firewalla, który blokuje połączenia z Ubuntu i na Ubuntu też nie ma firewalla to po podłączeniu kabla sieciowego będą się widziały. Dobrze, jest ustawić tę samą grupę roboczą w obu kompach. W Win7 to pewnie wiesz jak zrobić, a w Ubuntu musisz edytować plik /etc/samba/smb.conf. W zmiennej workgroup ustawiasz nazwę grupy. Od czasu rozpropagowania swojej nazwy grupy w sieci lokalnej Win7 powienien widzieć w otoczeniu sieciowym Ubuntu. Aby udostępnić udział klikasz na katalogu i w zakładce Udostępnianie masz odpowiednie opcje (w ten sposób możesz udostępniać tylko swoje pliki z katalogu domowego). Jak udostępnisz Win7 powinien to widzieć.
wawrzon napisał/a:
Podczas instalki ubuntu widział u mnie dwa dyski, w systemie widzi dwa ale na jeden dostać się nie idzie o czym pisałem wcześniej.

Pewnie nie wybrałeś punktu montowania dla tego dysku podczas instalacji. Można to zrobić teraz tylko musisz mi podać wynik komendy sudo fdisk -l
_________________

 
wawrzon


Dołączył: 06 Sie 2005
Posty: 2235
Skąd: Sosnówka / Wrocław
Płeć:
Wysłany: Śro 14 Lip, 2010   

Nie wiem czy o to df chodzi ale...
Obrazek
Miałem ogólnie kiedyś kłopot z dyskiem, był w serwisie ale coś się jebało znów. Kupiłem nowy, tamten sformatowałem i działał. Wszystko ok, aż do teraz gdy go nie widzi.

Tak - zamierzam przestać korzystać z windowsa i już do wyjebałem. Mam obok kompa mojej z win 7 więc jak by co - mam pomoc :) To mi się podoba i chce się nauczyć tego systemu.
Mam zamiar skopiować sobie wszystkie ważne pliki a trochę ich mam, zrobić generalny format obu dysków i dopiero wtedy zająć się od nowa instalką od nowa na spokojnie ubunciaka. Mogę sobie podzielić ładnie partycje tak jak będę chciał. Nie wiem jeszcze o jakich komendach i poleceniach mówicie, ale może kiedyś to do mnie dotrze. :)

Mam porządek w tagach, zbadam ten program - z muzyką będzie git:)


--
wyczytałem z necie i próbowałem zainstalować sambe, ale to trwa i trwa... ja nie wiem co jest z tym czasem. Chyba pierdole sieć i faktycznie będę przemieniał te dyski... :(

Jak byś mi dał znać jak zrobić by działała mi domowa sieć z win7 ... Mam ruter i na jednym i drugim pc jest nec, ale na kompie z win7 nie widzi mojego - z xp widział, jakoś ustawiłem. Chcę sobie przekopiować te wszystkie moje pliki siecią.
No i bd wdzięczny jak mi napiszesz co z tym dyskiem... chyba że podepnę sobie do drugiego kompa na przemian jeden i drugi dysk i będzie kopiowanie.
Podczas instalki ubuntu widział u mnie dwa dyski, w systemie widzi dwa ale na jeden dostać się nie idzie o czym pisałem wcześniej.


Na tym forum które podałeś jest kilka fajnych rzeczy na początek, jak zrobię porządek z plikami to się wezmę za ładny wygląd.


Nie wiem jak cokolwiek instalować... nie mogę głupiego flash playera by działał jutub zrobić...

Poza tym chyba czegoś mi brakuje... gier nie widzę ani dodaj usuń.
http://ubuntu.pl/pobierz.php
ściągałem wersję Ubuntu 10.04PL Lśniący Lamparcik i386 (x86, wersja 32-bitowa)
dobrą ?
_________________
"czy zastanawiałeś się, co być zrobił gdybyś mógł, bezkarnie zabijać, gdybyś był jak bóg"
 
 
QkiZ


Dołączył: 14 Cze 2005
Posty: 1871
Skąd: WWa
Płeć:
Wysłany: Śro 14 Lip, 2010   

wawrzon napisał/a:
wyczytałem z necie i próbowałem zainstalować sambe, ale to trwa i trwa... ja nie wiem co jest z tym czasem. Chyba pierdole sieć i faktycznie będę przemieniał te dyski...

Jakie masz łącze? Może pojebałeś coś z DNSami.
wawrzon napisał/a:
Nie wiem jak cokolwiek instalować... nie mogę głupiego flash playera by działał jutub zrobić...

Widać nie uważnie czytałeś mojego bloga:
http://www.qkiz.pl/ubuntu...y-pakietow.html
Poczytaj sobie o podstawach repozytorii, aby pojąć jak się instaluje oprogramowanie. Jak chcesz zainstalować flasza: menedżer pakietów synaptic, wyszukujesz pakiet flashplugin-installer, zaznaczasz do instalacji i zastosuj. Jeśli masz sieć dobrze skonfigurowaną powinno pójść.
wawrzon napisał/a:
ściągałem wersję Ubuntu 10.04PL Lśniący Lamparcik i386 (x86, wersja 32-bitowa)
dobrą ?

Niby dobrą ale nie oficjalną tylko polski remix. Dla początkujących może być.
Abym mógł Ci pomóc daj wynik komendy sudo fdisk -l
i powiedz w jaki sposób komp z Ubuntu łączy się do sieci.
_________________

 
wawrzon


Dołączył: 06 Sie 2005
Posty: 2235
Skąd: Sosnówka / Wrocław
Płeć:
Wysłany: Śro 14 Lip, 2010   

robię tę komendę w terminalu ( chyba tam... ) i nic. Sudo fdisk-| ( | to shift i ten klawisz nad enterem ).
Komputer łączy się kablem sieciowym do rutera, do rutera wpięty kablem drugi pc z win 7 i ruter z modemen. Net 16 z Vectry.

Bloga sobie pomału czytam czytam. Ogarniam, ale nie miałem za dużo czasu.
Dzisiaj na noc podłączę jeden dysk i zgram na drugiego pc trochę plików, może przed robotą puszczę z drugiego. Zrobię mega formata i zacznę zabawę od nowa. Zainstaluję ponownie tę wersję którą ściągałem. Nie wiem tylko gdzie jest to dodaj usuń i kilka rzeczy, ale tym się bd martwił później. Pierwszy raz wyczekam te aktualizację, ale czy to musi tyle trwać :(

Powiedz mi proszę jak zrobić dysk :
partycję na lin ext4
partycję swap
partycję na muzykę ect4
partycję na inne ext 4
partycję na filmy ext4
wcześniej na win miałem też jedną na obrazy dysków gierek i programów, ale nie wiem czy tutaj będzie mi potrzebna. Chyba nie...
Czy partycja home będzie mi osobno potrzebna ? Czy lepiej ją sobie utworzyć ?

Później machnę od razu instalkę właśnie tej wersji, którą pobrałem. Chyba, że radzisz inaczej i lepiej. Posłucham starszych i doświadczonych. :)

Tak w ogóle to już masz u mnie czteropaka za pomoc :*
_________________
"czy zastanawiałeś się, co być zrobił gdybyś mógł, bezkarnie zabijać, gdybyś był jak bóg"
 
 
Cyb


Dołączył: 16 Wrz 2009
Posty: 307
Skąd: WLKP/BDG
Płeć:
Wysłany: Śro 14 Lip, 2010   

wcale nie : )
ja zaczynałem od ubunciaka i wiem, ze jedyne co tam trzeba bylo umiec to myslec ; ) jak byl jakis problem to z reguly rozwiazanie polegalo na schemacie: google -> kopiuj i wklej podane komendy -> problem rozwiazany
@wawrzon
jasnie panie na chuj ci tyle partycji? jesli chcesz by wszystko bylo uporzadkowane to jebnij sobie wiecej miejsca na partycje na home i styka (przy instalowaniu nowego systemu ona pozostanie nieruszona wiec spoko)
_________________
Limitations are limitless
 
janek_janusz

Dołączył: 04 Kwi 2010
Posty: 420
Płeć:
Ostrzeżeń:
 6/3/6
Wysłany: Śro 14 Lip, 2010   

nazik napisał/a:
I na co ten Linux skoro tyle z nim zachodu? Niby taki dobry a trzeba być niezłym szpecem, żeby cokolwiek zrobić.

Do sieci głownie. Jeśli chcesz sie nauczyć czym jest naprawde sieć to nie ma innej drogi w miarę taniej jak linux. Chcesz bezpiecznie poruszać sie w internecie a jestes poczatkujący to też linux jest dla ciebie.
 
ko0niu
jaszczurka beznoga


Dołączył: 12 Sie 2007
Posty: 2984
Skąd: Ostrowiec Św./ Krakau
Płeć:
Wysłany: Śro 14 Lip, 2010   

nazik napisał/a:
I na co ten Linux skoro tyle z nim zachodu? Niby taki dobry a trzeba być niezłym szpecem, żeby cokolwiek zrobić.


- jest bezpieczniejszy
- stabilniejszy
- jak już go skonfigurujesz "pod siebie" to nie różni się w zasadzie w obsłudze od znanych wszystkim okienek
- jest legalny i za darmo
- wszelkie aktualizacje masz za darmo
- Jeśli nie grasz na kompie w gry tylko przeglądasz neta, odczytujesz i edytujesz/tworzysz dokumenty to zapewnia ci bardzo stabilne środowisko pracy bez widma formatu i wykurwienia w kosmiczną nicość twojej dotychczasowej pracy, plików, muzyki etc. co jest wrzodem na dupie przy korzystaniu z windowsa.
- nie dotyczą cię także uciążliwe przeinstalowywania systemu. Jak ktoś kiedyś napisał "windowsa musisz co pół roku przeinstalować, linuxa raz na rok wyłączyć" i to absolutna prawda
- jak zawiesisz kompa pod linuxem to dam ci medal wyrzeźbiony w surowym ziemniaku. Prawie niewykonalne, no chyba ze wchodzi w grę sprzęt a nie soft jako winowajca.

to takie podstawowe plusy :razz:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  





© 2002-2013 PunkSerwis | All human rights reserved
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 12