PUNK FORUM
Forum Punkowe

Na każdy temat, nic o punku... - Twój stosunek do Boga i wiary

Mokele Mbembe - Śro 21 Paź, 2009

Dyskusja ta przypomina mi przesłanie jednego z opowiadań Anthony'ego de Mello

Cytat:
ZŁOTE JAJKO

Fragment Tekstu Świętego:

Tak mówi Pan: " Była raz gęś, która znosiła codziennie
złote jajko. Żona właściciela gęsi rozkoszowała się bogactwem,
jakie te jajka jej przynosiły. Była to jednak kobieta zachłanna
i nie mogła znieść cierpliwie wyczekiwania z dnia na dzień na jajko.
Postanowiła więc zabić gęś i wziąć wszystkie jajka na raz. I tak zrobiła:
zabiła gęś i jedyne, co uzyskała, to jedno jajko w połowie
ukształtowane i martwą gęś, która nie mogła już znosić jajek".

Tyle słowa Bożego !
Pewien ateista słyszał o tej opowieści ze Świętych Pism i kpił.
- I to wy nazywacie słowem Bożym ! Gęś, która znosi złote jajka !
To pokazuje tylko, ile można wierzyć temu, kogo nazywacie "Bogiem"...
Kiedy przeczytał tekst człowiek obeznany ze sprawami
religijnymi, zareagował w następujący sposób:
- Pan nasz mówi wyraźnie, że była taka gęś, która znosiła złote jajka.
A jeśli Pan mówi, musi to być prawdą, mimo że naszym biednym ludzkim
umysłom wydaje się to być nieprawdopodobne. Zresztą studia archeologiczne dają nam kilka niejasnych wskazówek, że w jakimś tam momencie starożytnych dziejów istniała rzeczywiście jakaś tajemnicza gęś, która znosiła złote jajka.
No więc dobrze, zapytacie nie bez racji, jak może jajko, nie przestając być jajkiem, być równocześnie ze złota? Naturalnie nie ma na to odpowiedzi. Różne szkoły myśli religijnej próbują to wyjaśnić na różne sposoby. To jednak, czego się tutaj wymaga w ostatniej instancji, to jest akt wiary w tę tajemnicę zaskakującą ludzki umysł.

Był nawet pewien kaznodzieja, który po przeczytaniu tego tekstu jeździł po wsiach i miastach nawołując gorliwie ludzi, by zaakceptowali fakt, że Bóg w określonym momencie historycznym stworzył złote jajka. Czyż nie użyłby lepiej swojego czasu, gdyby się był poświęcił nauczaniu o zgubnych skutkach chciwości,
zamiast podbudowywać wierzenie w złote jajka? Bo czyż nie jest nieskończenie mniej ważne mówić :
"Panie, Panie", niż pełnić wolę naszego Ojca w niebie?


Mam na myśli spór o fakty w Biblii, wierzący próbują udowodnić, że to prawda, ateiści wykazać ich absurd, jedni i drudzy skupiają się na dosłownej treści. Wiadomo, że Biblia jest zbitkiem mitów sumeryjskich, plemiennych podań Żydów itd. do tego dochodzi jeszcze tłumaczenie na łacinę (i język polski), wybór przypowieści (pozostałe to apokryfy), interpretacja itd.

Ja na szczęście mam już za sobą podobne dysputy, które w gruncie rzeczy oprócz intelektualnej rozrywki nie prowadzą do niczego.

michał ze wsi 2 - Czw 22 Paź, 2009

http://www.youtube.com/watch?v=0blOAfsUw6g
Stanzberg - Czw 22 Paź, 2009

Cytat:
dysputy, które w gruncie rzeczy oprócz intelektualnej rozrywki nie prowadzą do niczego.
:D Właśnie po to się je prowadzi - dla intelektualnej rozrywki! :D
Surmen - Śro 16 Gru, 2009

Ale wierzy się w Boga a nie w kościół :twisted:
Szo - Czw 17 Gru, 2009

Tym większa głupota. Lepiej wierzyć w kościół, on przynajmniej istnieje ;)
Anonymous - Czw 17 Gru, 2009

ale na jakich zasadach istnieje,fałszywi ludzie narzucajacy swoje zasady nie przestrzegajac ogolnie przyjetych. Zreszta ta biblia jakas zaklamana jest,wiec jak wierzyc w cos co opiera sie na klamstwie??
Mecenas - Czw 17 Gru, 2009

Cytat:
Zreszta ta biblia jakas zaklamana jest,wiec jak wierzyc w cos co opiera sie na klamstwie??

no jak widze takie teksty to mi się nóz (z wygrawerowanym krzyżem) otwiera w kieszeni

QkiZ - Czw 17 Gru, 2009

katolik-urzędnik-pank :lol:
Mecenas - Czw 17 Gru, 2009

a skąd, jak ostatno ksiądz był po kolędzie to nawet mu dzień dobry nie powiedziałem :mrgreen:
po prostu jak ktos nie ma argumentów to pierdoli takie farmazyony o zakłamaniu, hipokryzji, pedofilli księży i maybachu rydzyka

Pyndzel_77 - Czw 17 Gru, 2009

a ja z lekkim sercem mogę napisać apostazja ist krieg :roll:
QkiZ - Czw 17 Gru, 2009

Cytat:
po prostu jak ktos nie ma argumentów to pierdoli takie farmazyony o zakłamaniu, hipokryzji, pedofilli księży i maybachu rydzyka

Bo wiadomo, że zawsze będą trafione :)

Szo - Czw 24 Gru, 2009

Cytat:
jak ostatno ksiądz był po kolędzie to nawet mu dzień dobry nie powiedziałem


A ja mu powiedziałem "do widzenia" ;)

hanna - Czw 24 Gru, 2009

"Zamiast wierzyć wątpię - i to właśnie wątpienie jest moją religią" 8)
slayr - Czw 24 Gru, 2009

Jechanie po katolikach i ateizm jest fajny?
hanna - Czw 24 Gru, 2009

do kogo odnosiła się twoja wypowiedź slayr
slayr - Czw 24 Gru, 2009

Ogólnie, każdego.
Cyb - Pią 25 Gru, 2009

ateizm sam w sobie nie jest zły, a jeśli katolicy(lub ktokolwiek inny) biadolą o czymś o czym nie mają pojęcia, a mieć powinni to czemu go nie pojechać?
slayr - Pią 25 Gru, 2009

Na przykład? Bo nie łapię...
hanna - Pią 25 Gru, 2009

koledze chyba chodzi o to, że czemu by nie jechac na katolików ktorzy są teoretycznie katolikami a nie praktycznie

nie wiem, tak czy siak ja tez tak uwazam, jezeli ktos ma w dupie wiarę to po chuj ma sie nazywac katolikiem? bezsensu
albo wierzysz, albo nie

znam przypadki, w ktorych ateista wie wiecej o Bogu i o biblii niz zwykły katolik, ot co

gooy - Pią 25 Gru, 2009

hanna napisał/a:
znam przypadki, w ktorych ateista wie wiecej o Bogu i o biblii niz zwykły katolik, ot co

i bardzo czesto to wlasnie ta wiedza jest powodem odejscia od religii

Mecenas - Pią 25 Gru, 2009

wiedza =/= wiara
a wiara jest sensem istnienia każdej religii

hanna - Pią 25 Gru, 2009

dokładnie
Foxy 68 - Pią 25 Gru, 2009

kontrowersyjna_ja napisał/a:
Zreszta ta biblia jakas zaklamana jest,wiec jak wierzyc w cos co opiera sie na klamstwie??

Polecam lekture apokryfów, z resztą każdy wierzący czy nie powinnien sobie poczytać.

Szo - Wto 29 Gru, 2009

Cytat:
Jechanie po katolikach i ateizm jest fajny?


Na pewno zabawniejsze niż klękanie pod jakimiś chujowymi rzeźbami i branie do buzi od facetów w sukienkach :lol:

ko0niu - Wto 29 Gru, 2009

all the vicars are transvestites
With a fetish for robes and gowns

jak śpiewał jeden znany i lubiany zespół z wysp brytyjskich. :wink:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group